Kas yra protarpinis badavimas?
Protarpinis badavimas šiuo metu yra labai populiarus ne tik norint numesti svorio, bet ir geriau jaustis. Jis gali būti lengvai pritaikomas prie bet kokio gyvenimo būdo. Tai mitybos režimas, kai valgoma ir pasninkaujama tam tikrą valandų skaičių. Yra keletas protarpinio badavimo variantų: 12:12, 16:8 ir 20:4. Pirmasis skaičius rodo, kiek valandų per parą reikia pasninkauti, o antrasis – valgymo valandas. Protarpinio badavimo metu nesilaikoma jokios griežtos dietos, svarbiausia yra laikotarpis, kuriame reikia išbūti be maisto.
Skirtingai nuo dietų, kurių metu kūnas praranda raumenų masę kartu su riebalais, protarpinis badavimas degina tik riebalus. Be to, jei šio mitybos režimo laikomasi reguliariai, svoris nebegrįžta.
Kas yra 16:8 dieta?
Tai populiariausias protarpinio badavimo variantas. Ši metodika gana paprasta, nes toks protarpinis badavimas gali reikšti tiesiog nevalgymą po vakarienės ir pusryčių praleidimą. Nors kai kurie vengia valgyti vėlai ir laikosi 9–17 val. tvarkaraščio.
Protarpinio badavimo nauda
Protarpinis badavimas gali būti ne tik veiksmingas būdas numesti svorio ir patobulinti kūno linijas, bet ir pagerinti savo sveikatą. Šio mitybos režimo laikymasis ilgesnį laiką gali sukelti ir kitų teigiamų pokyčių:
- padidinti ištvermingumą treniruočių metu;
- pagerinti psichologinę būseną, smegenų veiklą ir atmintį;
- suteikti daugiau energingumo;
- pagerinti miego kokybę;
- suaktyvinti žarnyno veiklą.
5 principai be kurių protarpinis badavimas neveikia
Protarpinis badavimas reikalauja laiko, kantrybės ir disciplinos. Norint pajusti šio mitybos režimo rezultatus reikia jo laikytis ilgesnį laiką. Taip pat yra būtina atsižvelgti ir į kitus protarpinio badavimo elementus.
1. Vanduo
Tuo laikotarpiu, kai nevalgoma, reikia nepamiršti gerti daug skysčių. Pagrinde tai turėtų būti vanduo, nors rytais galima išgerti ir kavos, bet ji turėtų būti be cukraus, pieno ar kitų priedų. Taip pat galima vartoti nesaldintas arbatas. Tinkamas vandens kiekis gerina medžiagų apykaitą organizme.
2. Mankšta
Protarpinio badavimo metu rekomenduojama lengva mankšta. Pratimai turi būti pakankamai sudėtingi, tačiau nesunkūs ir malonūs, pvz., jėgos treniruotės. Tai padės deginti kūno riebalus ir išlaikyti raumenų masę. Masažai, lankymasis baseine ir pirtyje taip pat yra puikūs papildomi variantai medžiagų apykaitai skatinti.
3. Miegas
Miegas yra be galo svarbus gerai sveikatai ir gražioms kūno formoms palaikyti. Kokybiškai pailsėjus automatiškai norėsis mažiau maisto, todėl patartina miegoti bent 7 valandas per parą.
4. Subalansuota mityba
Maistas turi būti visavertis. Jis turi suteikti organizmui visas svarbiausias maistines medžiagas, vitaminus ir mineralus. Vaisiai, daržovės, neskaldyti grūdai ir gryni produktai aprūpins kūną visomis šiomis medžiagomis. O daug baltymų turintys maisto produktai ir nekaloringos daržovės padės palaikyti tvirtą raumenų masę ir užtikrins sotumo jausmą.
5. Saikas
Protarpinis badavimas tikrai neveiks, jei bus vartojama daug greito maisto, cukraus, miltinių patiekalų ar per didelis kiekis kalorijų. Kartais galima pasilepinti picos gabalėliu, ledais ar kitais mažiau sveikais valgiais, tačiau svarbiausia jų nepadauginti. Taip pat reikia vengti persivalgymo.
Kam nerekomenduojamas protarpinis badavimas?
Žmonėms, turintiems tam tikrų valgymo ar sveikatos sutrikimų, protarpinis badavimas nėra rekomenduojamas. Taip pat jis nepatartinas aktyviai sportuojantiems, nėščioms ir žindančioms moterims, vaikams, paaugliams bei senyvo amžiaus žmonėms.